Salantai – unikalus, senas ir garbingą istoriją menantis miestas, įsikūręs abipus Salanto upės, šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje. Salantai žinomi nuo XVI a. Pirmą kartą paminėti 1556 metais kaip Skilandžių dvaras, o apie 1638 - 1640 m. Skilandžiai pradėti vadinti Salantais.
Šio tinklaraščio tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su Salantų praeitimi virtualioje erdvėje. Mūsų tinklaraštyje, Jūs galėsite susipažinti su turtinga miesto praeitimi, sužinoti apie čia gyvavusias ilgaamžes tradicijas ir papročius, apie čia gimusius, gyvenusius ir dirbusius žymius žmonės, lankytinas vietas, kultūros paveldą. Čia rasite ir nuotraukų, kuriose įamžinti senieji iki šiol mažai kam matyti Salantų miesto vaizdai ir žmonės. Jos iškalbios Salantų praeities ir istorijos liudytojos, dar vienas savitas miesto istorijos dokumentinis šaltinis.
Tikimės, kad tinklaraštyje pateikta informacija, kuri bus nuolat pildoma ir atnaujinama, bus įdomi ir naudinga ne tik salantiškiams, bet ir tiems, kurie domisi Salantų ir Žemaitijos praeitimi.


www.salantiskis.lt

2012-01-07

Gorskių dvaro biblioteka Salantuose

Salantų dvaras, priklausęs Gorskių giminei, buvo garsus ne tik dėl juose rezidavusių šeimininkų – turtingų ir įtakingų dvarininkų, bet ir dėl sukauptų kolekcijų ir rinkinių.
XIX amžiuje, Salantų dvarą, garsino nepaprastai vertinga Leopoldo Gorskio, vėliau atitekusi jo sūnui Konstantinui Gorskiui biblioteka. Apie šią biblioteką, dar vadinama ir archyvu, žinių yra išlikę labai mažai. To meto istoriniai šaltiniai, apie biblioteką, užsimenama tik kaip apie egzistuojantį faktą. Istoriniuose dokumentuose, nepavyko aptikti išsamaus bibliotekos ir jos inventoriaus aprašymo. Apie čia buvusius sukauptus leidinius ir meno vertybes šiandien belieka tik spėlioti.
Gorskių dvaro biblioteka - archyvas Salantuose XIX a. pradžioje. Vėliau čia veikė pieninė. 
Sovietmečiu bibliotekos  ir kiti dvaro pastatais buvo nugriauti, o jų vietoje pastatyti menkaverčiai architektūrine prasme specialiosios internatinės mokyklos pastatai.
Nuotrauka iš Žemaičių vyskupystės muziejaus, GEK-2071. 


(2004 m. stipriai apdegus Biržuvėnų rūmams po gaisro įgriuvus luboms atsivėrė slėptuvė iš kurios iškrito keturi didikų Gorskių šeimos ir kelionių fotografijų albumai bei vienas atvirlaiškių albumas. Tarp šių nuotraukų buvo ir ši Gorskių dvaro bibliotekos nuotrauka Salantuose. Plačiau apie Gorskių fotoarchyvą skaitykite čia )


Kaikurie istoriniai šaltiniai ir laiškai rašyti L. Gorskiui rodo, kad biblioteka buvo nepaprastai didelė ir turtinga. Iš jos knygų skolindavosi net pats Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis. Bibliotekoje buvo sukaupta nemažai retų ir vertingų leidinių prancūzų, vokiečių, lenkų ir kitomis kalbomis. Čia reikėtu paminėti XVI-XVII a. olandų spaustuvininkų Elzevyrų leidinius. Taip pat bibliotekoje būta Lenkijos karalių ir LDK kunigaikščių duotų privilegijų ir raštų didikams Vainoms ir Gorskiams, Žemaičių vyskupų ir LDK didikų laiškų, pačių Gorskių rašytų dienoraščių bei atsiminimų rankraščių. Iki šiol sunku butų įvardyti tikslų sukauptų leidinių ir rankraščių skaičių, kurie buvo saugomi Gorskių šeimos bibliotekoje - archyve. Taip pat sunku yra nustatyti, kokios tematikos leidinių buvo sukaupta daugiausia. Iki šiol lieka neaišku ir ar dvare buvo sudarytas bibliotekos katalogas, kuris galėtų pateikti išsamesnę ir tikslesnę informaciją apie leidinius buvusius Gorskių dvaro bibliotekoje.
Už buvusios specialiosios internatinės mokyklos pastatų, Salantų parke, stovėjo Gorskių dvaro biblioteka, kuri sovietmečiu buvo nugriauta. P. Vaniuchino nuotrauka.
Biblioteka garsėjo ne tik vertingais leidiniais. Joje buvo sukaupti dideli mineralų ir geologinių iškasenų rinkiniai, didelė vabzdžių kolekcija. Nepaprastai brangi buvo numizmatikos kolekcija, kurią sudarė retų monetų ir senovinių medalių rinkiniai. Biblioteką puošė graikų ir romėnų keramika.
Salantų dvaro bibliotekoje, Gorskiai turėjo nemažą paveikslų kolekciją, kurių daugumą sudarė didikų Vainų, Zavišų ir Gorskių šeimos portretai. Tačiau ir apie juos, inventoriai užsimena labai nedaug.
Tikėtina, kad šis LDK taurininko Leono Nalenč-Gorskio portretas kabėjo Salantų dvaro bibliotekoje. Nuotrauka iš Žemaičių vyskupystės muziejaus, GEK-2101
Apie kaikuriuos portretus, priklausiusius Salantų dvarui, pavyko aptikti Šaukėnų dvarininko Antano Gorskio užrašuose. Juose aprašydamas šeimos paveikslus, aprašo du portretus priklausiusius Salantų dvarui. Aprašydamas, Petygorsko vėliavininko Mykolo Vainos ir LDK taurininko Leono Gorskio portretus, dvarininkas pažymi, kad jie yra atvežti iš Salantų dvaro.
Reikia pažymėti, kad Gorskių šeimos biblioteka buvo įsikūrusi ne dvaro rūmuose, o specialiai tam reikalui pastatytame  mūriniame pastate.
Konstantino Nalenč-Gorskio ekslibrisas. K. Gorskis (1823 - 1864)  – zoologijos profesorius. Gimė Salantuose. Mokėsi Mintaujoje, gamtos mokslus studijavo Peterburgo (1843-1845) ir Tartu (1845-1848) universitetuose. Žinias gilino Vokietijoje, Belgijoje, Olandijoje, Prancūzijoje. Zoologiją ir lyginamąją anatomiją dėstė Varšuvos medicinos-chirurgijos akademijoje (nuo 1862 m. – Varšuvos universitete). Manoma, kad K. Gorskis palaidotas Varšuvoje. Nuotrauka iš Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos.
Knygos "J. R. v. Patkuls, ehemaligen zarischen Generalleutnants, Berichte an das zarische Kabinett zu Moskau etc." (Rusijos pasiuntinio ir šnipo J.R.Patkul korespondencija) išleistos 1792 m. Berlyne titulinis puslapis. Knyga, kuri priklausė Konstantino Gorskio dvaro bibliotekai šiuo metu yra saugoma Vytauto Didžiojo Universiteto bibliotekoje.
1864 m. Varšuvoje mirus Konstantinui Gorskiui ir nepalikus įpėdinių, Salantų dvaras atiteko brolio Alberto dukterims, kurios apie 1870 metus, dvarą pardavė kunigaikščiui Bogdanui Oginskiui. Reiktų manyti, kad tuo metu ir K. Gorskio biblioteka ar jos dalis perėjo į B. Oginskio rankas. Pažymėtina, kad dar iki Pirmojo pasaulinio karo, dalis Salantų dvaro bibliotekos atsidūrė Oginskių bibliotekoje Plungėje. Iš čia dalis bibliotekos rinkinių pateko į Vytauto Didžiojo Universitetą ir Centrinį valstybės knygyną - dabar Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

www.salantiskis.lt