Salantai – unikalus, senas ir garbingą istoriją menantis miestas, įsikūręs abipus Salanto upės, šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje. Salantai žinomi nuo XVI a. Pirmą kartą paminėti 1556 metais kaip Skilandžių dvaras, o apie 1638 - 1640 m. Skilandžiai pradėti vadinti Salantais.
Šio tinklaraščio tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su Salantų praeitimi virtualioje erdvėje. Mūsų tinklaraštyje, Jūs galėsite susipažinti su turtinga miesto praeitimi, sužinoti apie čia gyvavusias ilgaamžes tradicijas ir papročius, apie čia gimusius, gyvenusius ir dirbusius žymius žmonės, lankytinas vietas, kultūros paveldą. Čia rasite ir nuotraukų, kuriose įamžinti senieji iki šiol mažai kam matyti Salantų miesto vaizdai ir žmonės. Jos iškalbios Salantų praeities ir istorijos liudytojos, dar vienas savitas miesto istorijos dokumentinis šaltinis.
Tikimės, kad tinklaraštyje pateikta informacija, kuri bus nuolat pildoma ir atnaujinama, bus įdomi ir naudinga ne tik salantiškiams, bet ir tiems, kurie domisi Salantų ir Žemaitijos praeitimi.


www.salantiskis.lt

2013-07-23

"Karvelis" buvo nusileidęs ir Salantuose
Salantiškiai prie De Havilland DH-60T "Gipsy Moth" lėktuvo, kuris buvo nusileidęs šalia Salantų esančiame Kregždinkalnyje. Nežinomas fotografas, XX a. 3 dešimtmečio pabaiga. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
Lietuvos aeroklubas šį lėktuvą pirko Anglijoje 1933 m. DH 60T "Gipsy Moth" pirmajam Lietuvoje surengta  iškilminga krikštynų ceremonija Kauno aerodrome, suteikiant vardą „Karvelis". Lėktuvas gavo registracijos ženklus - LY-LAL.
Kelių tipų mokomieji ir sportiniai buvo populiariausi lėktuvai Anglijoje, jais atlikta ir žymių perskridimų, pasiekta rekordų.
DH 60T "Gipsy Moth" - dvivietis, medinės konstrukcijos biplanas, varomas 6 cilindrų vienaeilio oru aušinamo 120 AG variklio Gipsy II. Viršutinio sparno viduryje virš priekinės kabinos įmontuotas kuro bakas.
Populiarinant sportinę aviaciją, 1934 m. pavasarį, futbolo sezono atidarymo proga sumanyta į LFLS stadioną numesti kamuolį iš lėktuvo. Šį uždavinį pasišovė atlikti Stasys Jurevičius ir Kazimieras Pūras, tačiau būdami nepatyrę lakūnai, išmetę kamuolį, užkliuvo už vieno iš ąžuolų, supančių stadioną. Lėktuvas nukrito ir buvo smarkiai aplaužytas, S. Jurevičiui lūžo koja, K. Pūras apsibrozdino.
Aviacijos dirbtuvėse iki rudens suremontuotas, DH 60T "Gipsy Moth" vėliau sėkmingai tarnavo aeroklube iki sovietinės okupacijos (iki 1940 m. birželio 15 d.). Lėktuvo liemuo buvo šviesiai mėlynas, sparnai - sidabriniai. 

www.salantiskis.lt