Salantai – unikalus, senas ir garbingą istoriją menantis miestas, įsikūręs abipus Salanto upės, šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje. Salantai žinomi nuo XVI a. Pirmą kartą paminėti 1556 metais kaip Skilandžių dvaras, o apie 1638 - 1640 m. Skilandžiai pradėti vadinti Salantais.
Šio tinklaraščio tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su Salantų praeitimi virtualioje erdvėje. Mūsų tinklaraštyje, Jūs galėsite susipažinti su turtinga miesto praeitimi, sužinoti apie čia gyvavusias ilgaamžes tradicijas ir papročius, apie čia gimusius, gyvenusius ir dirbusius žymius žmonės, lankytinas vietas, kultūros paveldą. Čia rasite ir nuotraukų, kuriose įamžinti senieji iki šiol mažai kam matyti Salantų miesto vaizdai ir žmonės. Jos iškalbios Salantų praeities ir istorijos liudytojos, dar vienas savitas miesto istorijos dokumentinis šaltinis.
Tikimės, kad tinklaraštyje pateikta informacija, kuri bus nuolat pildoma ir atnaujinama, bus įdomi ir naudinga ne tik salantiškiams, bet ir tiems, kurie domisi Salantų ir Žemaitijos praeitimi.


www.salantiskis.lt

2012-09-11

Salantų vaizdų kaita. IV dalis.Ketvirtoje dalyje kviečiu susipažinti su A. Salio g. 4 stovinčiu pastatu. Dabar čia veikia Salantų kultūros centras.  Tarpukariu šis pastatas priklausė Salantų žydų bendruomenei. Čia veikė žydų maldos namai - sinagoga, kurią salantiškiai žydų “šoulė” vadino.  Manoma, kad sinagoga buvo pastatyta XIX a. pirmoje pusėje. 1926 m. ji labai nukentėjo per didįjį Salantų gaisrą, ypatingai nukentėjo sinagogos stogas. 1941 m. kai nacistai sunaikino Salantų žydų bendruomenę, šis pastatas kurį laiką liko tuščias ir apleistas. Sovietmečiu sinagoga buvo perprojektuota. Dabartiniame pastate iš senosios sinagogos belikę tik keletas architektūrinių elementų. Plano struktūra buvo pakeista. Dabartinis statinys yra stalininės architektūros objektas. 1958 m. šiame pastate įsikūrė Salantų kultūros namai, kurie 2004 m. reorganizuoti į kultūros centrą. 2011 m. šis senovinis statinys buvo renovuotas, tačiau iki šiol jokio atminimo ženklo pažyminčio, kad šiame pastate kadaise veikė žydų sinagoga nėra.

Salantų žydų bendruomenės maldos namai XIX a. pradžioje.  Meir'io Olstein'o nuotr., apie 1911. Nuotrauka iš skaitmeninio P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
Taip atrodė Salantų žydų sinagoga po 1926 m. Salantuose kilusio gaisro. Stepono Jonučio nuotr., XX a. pirma pusė. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
Sovietmečiu sinagoga buvo perprojektuota ir 1958 m. šiame pastate įsikūrė Salantų kultūros namai. A. Donausko nuotr., 1999.
2011 m. Salantų kultūros centro pastatas buvo renovuotas iš Europos sąjungos lėšų. P. Vaniuchino nuotr., 2011.