Salantai – unikalus, senas ir garbingą istoriją menantis miestas, įsikūręs abipus Salanto upės, šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje. Salantai žinomi nuo XVI a. Pirmą kartą paminėti 1556 metais kaip Skilandžių dvaras, o apie 1638 - 1640 m. Skilandžiai pradėti vadinti Salantais.
Šio tinklaraščio tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su Salantų praeitimi virtualioje erdvėje. Mūsų tinklaraštyje, Jūs galėsite susipažinti su turtinga miesto praeitimi, sužinoti apie čia gyvavusias ilgaamžes tradicijas ir papročius, apie čia gimusius, gyvenusius ir dirbusius žymius žmonės, lankytinas vietas, kultūros paveldą. Čia rasite ir nuotraukų, kuriose įamžinti senieji iki šiol mažai kam matyti Salantų miesto vaizdai ir žmonės. Jos iškalbios Salantų praeities ir istorijos liudytojos, dar vienas savitas miesto istorijos dokumentinis šaltinis.
Tikimės, kad tinklaraštyje pateikta informacija, kuri bus nuolat pildoma ir atnaujinama, bus įdomi ir naudinga ne tik salantiškiams, bet ir tiems, kurie domisi Salantų ir Žemaitijos praeitimi.


www.salantiskis.lt

2013-02-11

Tarpukario gydytojas Izaokas PerlisSalantiškis medikas, gydytojas Izaokas Perlis (1867 - 1941). Nežinomas fotografas, apie 1940 m. Nuotraukos reverse juodo rašalo įrašas: "Taurinskaitei Onai ant atminimo 5 metų ištikimos tarnystės Gydyt. I. Perlis. Salantai, 1940 met., vasario mėn. 1 diena". Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.

Salantuose tarpukario laikotarpiu būta keletas žydų gydytojų, kurie rūpinosi salantiškių sveikata. Vienas iš garsiausių buvo, kuris privačia praktika vertėsi gydytojas Izaokas Perlis (Isaak Perlis). Jis gimė 1867 m. sausio 12 d. Salantuose,  miestelėno žydo Jankelio Perlio (Yankel Perlis) šeimoje. Kaip nurodo profesorius Antanas Tyla, Isakas Perlis 1888 m. įstojo į Tartu (Estija) universiteto medicinos fakultetą ir studijas baigė 1895 metais.  Nuo 1896 m. iki 1904 m. I. Perlis apsigyveno Skuode ir čia vertėsi laisvo gydytojo praktika. Apie 1905 m. I. Perlis išvyko gyventi į Sedą ir čia iki 1913 m. vertėsi laisvo gydytojo praktika. Prasidėjus I-ajam Pasauliniam karui, gydytojas buvo mobilizuotas į Rusijos imperijos armiją ir ten gydė sužeistus karius. 1918 m. I. Perlis grįžo iš Rusijos ir apsigyveno Salantuose. Salantuose garsėjo kaip patyręs ir rūpestingas gydytojas. Vokiečiams pradėjus Salantų miestelio žydų genocidą, norėdamas išvengti smurtinės mirties, 1941 m. birželio 29 d. Izaokas Perlis nusinuodijo. Manoma, kad jis buvo palaidotas Salantų senosiose žydų kapinėse Žvainių kaime.

Gydytojas I. Perlis su rusų karininko žmona 1940 m. Nežinomas fotografas. Nuotrauka iš Kretingos muziejaus, KMF IF 4534.
Šio namo antrame aukšte (dešinėje pusėje) gyveno garsus Salantų gydytojas Izaokas Perlis. Čia jis apsigyveno 1928 m. ir gyveno iki mirties. Fotografas Steponas Jonutis, XX a. 3 dešimtmetis.  Dabar šioje vietoje stovi kitas pastatas, kuriame veikia Salantų meno mokykla. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
Gydytojas Izaokas Perlis su Rusijos imperijos karininko uniforma. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
Senosios Salantų žydų kapinės Žvainių kaime. Manoma, kad čia buvo palaidotas gydytojas Izaokas Perlis. P. Vaniuchino nuotr., 2009.