Salantai – unikalus, senas ir garbingą istoriją menantis miestas, įsikūręs abipus Salanto upės, šiaurės rytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje. Salantai žinomi nuo XVI a. Pirmą kartą paminėti 1556 metais kaip Skilandžių dvaras, o apie 1638 - 1640 m. Skilandžiai pradėti vadinti Salantais.
Šio tinklaraščio tikslas – plačiau supažindinti visuomenę su Salantų praeitimi virtualioje erdvėje. Mūsų tinklaraštyje, Jūs galėsite susipažinti su turtinga miesto praeitimi, sužinoti apie čia gyvavusias ilgaamžes tradicijas ir papročius, apie čia gimusius, gyvenusius ir dirbusius žymius žmonės, lankytinas vietas, kultūros paveldą. Čia rasite ir nuotraukų, kuriose įamžinti senieji iki šiol mažai kam matyti Salantų miesto vaizdai ir žmonės. Jos iškalbios Salantų praeities ir istorijos liudytojos, dar vienas savitas miesto istorijos dokumentinis šaltinis.
Tikimės, kad tinklaraštyje pateikta informacija, kuri bus nuolat pildoma ir atnaujinama, bus įdomi ir naudinga ne tik salantiškiams, bet ir tiems, kurie domisi Salantų ir Žemaitijos praeitimi.


www.salantiskis.lt

2012-07-13

Salantų vaizdų kaita. I dalis.


Smagu prisiminti savo miesto istoriją, kadaise įamžintą pirmųjų fotografų – Stepono Jonučio ir Bronislovo Gluškovo – žemai lenkiame jiems galvas.
Savo archyve radau pluoštelį nuotraukų, kurias norėjau parodyti tinklaraštyje, kokie Salantai buvo anuomet ir kaip atrodo dabar.  Nusprendžiau įkelti sugretintas nuotraukas su miesto vaizdais, t. y. kaip atrodė seniau ir ką matome XXI amžiuje, kokie pokyčiai įvyko per keletą dešimtmečių  konkrečioje vietoje. Pirmoje dalyje kviečiu susipažinti su Turgaus aikšte, konkrečiai su vieta, kurioje šiandien stovi Salantų meno mokyklos (Turgaus aikštė 15) pastatas. 

Apie 1928 m. statytuose ir sujungtuose namuose veikė D. Movšovičienės geležies parduotuvė, namo antrame aukšte gyveno garsus to meto Salantų gydytojas Isakas Perlis (1867 - 1941), kitame name veikė arbatinė ir kepykla, S. Florenco odų parduotuvė. Stepono Jonučio nuotr., 1938. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
XX a. trečias dešimtmetis. Religinė procesija Turgaus aikštėje. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
XX a. trečias dešimtmetis. Religinė procesija Turgaus aikštėje. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.

1953 m. lapkričio 7 d. sovietinė demonstracija miesto aikštėje. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.
Tarpukaryje statyti namai sovietmečiu buvo nugriauti ir pastatytas naujas pastatas, kuriame įsikūrė Salantų darbo žmonių deputatų tarybos vykdomasis komitetas, Imbarės apylinkės centras ir milicijos skyrius. Nuotrauka iš P. Vaniuchino vaizdo archyvo.

1993 m. gegužės 6 d. Kretingos rajono valdybos sprendimu, Kretingos vaikų muzikos ir dailės mokyklos Salantų filialo pagrindu įkuriama savarankiška Kretingos rajono Salantų meno mokykla.  1994 m. mokykla išsikėlė į buvusį miesto vykdomojo komiteto pastatą Turgaus aikštėje. Nuotrauka iš P. Vaniuchino skaitmeninio vaizdo archyvo.
2010 m. po Parcinkulės atlaidų žmonių minia keliauja per Turgaus aikštę prie sankryžos, kur susikerta Salantai-Plateliai ir Skuodas-Plungė keliai. Čia salantiškis Kazimieras Daukša pastatė akmeninį 6 metrų aukščio kryžių, kurį pašventino Salantų parapijos klebonas Petras Smilgys. Almos Preibienės nuotr., 2010.